
Kamery w pracy? Oczywiście, że tak! Monitoring biura i firmy staje się coraz bardziej powszechny. W celu zapewnienia jak najlepszej ochrony ludzi i biznesu stosuje się nadzór wizyjny miejsca pracy. W efekcie żaden intruz nie wejdzie na teren firmy niezauważony, a statystyka kradzieży sięga niemal zeru.
System zapewnienia bezpieczeństwa w firmie w postaci stróża przy wejściu i kontroli pracowników stojąc nad nimi i zerkając przez ramię – to już przeżytek. Nowocześni pracodawcy, którzy szanują swój czas i pracownika korzystają z monitoringu wizyjnego. Oczywiście pracownicy muszą być świadomi obecności monitoringu, a pracodawca nie powinien nadużywać tego systemu w innych celach, niż te zgodne z prawem.
Wpływ na obsługę klienta i jakość pracy
Dzięki monitoringowi klient przychodzący do naszej firmy zyskuje gwarancję transparentności świadczonych usług i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo kamery umieszczone w widocznym miejscu zniechęcają potencjalnych złodziei i nieuczciwych pracowników. Już sama funkcja prewencyjna często znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa w obiekcie.
Pracownik natomiast mając świadomość kontroli pracy, będzie miał do niej inny stosunek. Szczególnie jak będzie wiedział, że sumienne wykonywanie obowiązków w firmie może mu przynieść dodatkowe profity. Natomiast próby naruszania zasad będą natychmiast weryfikowane przez system.
W przypadku incydentów mających miejsce w biurze, kamery zarejestrują niepodważalny materiał dowodowy, który pomoże odtworzyć bieg wypadków. W efekcie zostaną wyeliminowane bezpodstawne oskarżenia i pomówienia. Dodatkowo system monitoringu biura może być połączony z systemem alarmowym.
Kamera do monitoringu firmy i biura
System monitoringu nie musi być drogi. W zależności od wielkości miejsca, na początek można znaleźć w sklepie internetowym niedrogą kamerę IP z dobrymi parametrami. Dodatkowo może mieć opcję Wi-Fi, co ułatwi samodzielny montaż z powodu braku potrzeby dodatkowego okablowania. Oczywiście w przyszłości, gdy zaistnieje potrzeba rozbudowy naszego systemu, zrobimy to bez problemu. Będziemy już wtedy dokładnie wiedzieć czego naprawdę potrzebujemy, a co jest zbędnym wydatkiem.
Dobra kamera do monitoringu firmy powinna mieć szereg użytecznych funkcji i parametrów, żeby spełnić swoje zadanie – podnieść poziom bezpieczeństwa w firmie.
Na co zwrócić uwagę? Na pewno istotna jest rozdzielczość kamery. Rejestracja obrazu co najmniej w 4 Mpx pozwoli na rozpoznanie większości szczegółów. Mniejsze wartości np. 1 lub 2 Mpx sprawdzą się w miejscach, gdzie potrzebujemy tylko ogólny podgląd sytuacji.
Warto zdecydować się na kamery z opcją detekcji ruchu. W momencie jego wykrycia urządzenie zapisuje stop-klatkę lub krótkie wideo i przekazuje informację w postaci powiadomienia push na urządzenie mobilne. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy szybko przejrzeć co się dzieje lub działo na terenie firmy, a w sytuacji naruszenia bezpieczeństwa natychmiast zareagować.
Urządzenia do rejestracji wideo, które posiadają promiennik podczerwieni IR bez problemu poradzą sobie w trudnych warunkach przy braku światła. Sprawdzą się w nocy i w pomieszczeniach bez okien przy zgaszonym świetle. Przydatne w kamerze będą również funkcje poprawiające jakość obrazu takie jak BLC czy AGC.
Należy też zwrócić uwagę na aplikację dedykowaną do zdalnego dostępu i konfiguracji kamery. Czy jest bezpłatna, czy ma wersję na popularne oprogramowania (Android, IOS) i jest dostępna w języku polskim. Intuicyjna aplikacja umożliwi podgląd obrazu z kamery 24/7 z dowolnego miejsca, np. gdy jesteśmy poza firmą podczas podróży służbowej.
Przydatną opcją jest możliwość dwukierunkowej transmisji dźwięku. Dzięki wbudowanemu głośnikowi i mikrofonowi, za pomocą kamery będziemy mogli zarówno odsłuchać co się działo w monitorowanych pomieszczeniach, jak i nadać jakiś komunikat zdalnie.
Istotną kwestią jest również sposób zapisu danych z kamery. Jeżeli potrzebujemy przechowywać dane np. tylko z kilku dni to najbardziej opłacalnym rozwiązaniem są kamery z wbudowanym slotem na kartę SD (np. 64 GB). Natomiast w sytuacji, gdy nasz system monitoringu będzie bardziej rozbudowany niż jedno lub kilka urządzeń, warto rozważyć zakup rejestratora z podłączonym dyskiem twardym.
Instalacja monitoringu w biurze i możliwości rozbudowy
Jeżeli chcemy postawić na funkcjonalność to dobrym wyborem będzie kamera z obudową o wysokiej klasie szczelności, odporna na warunki pogodowe i kurz (symbol IP66, IP67). Możemy ją wtedy umieścić zarówno wewnątrz w pomieszczeniach biurowych, jak i na zewnątrz, żeby nadzorowała wejście do budynku, bramę czy miejsca parkingowe znajdujące się pod firmą.
Skuteczny monitoring zapewni dobrze rozplanowany rozkład kamer. W małym pomieszczeniu czasami wystarczy jedno urządzenie umieszczone w odpowiednim miejscu. W sytuacji, gdy chcemy objąć nadzorem kilka pomieszczeń biurowych, korytarz, wejścia/wyjścia do obiektu i teren wokół niego to oczywiście musimy dobrze przemyśleć rozkład telewizji nadzoru. Następnie zaś dobrać odpowiednią ilość kamer i modele urządzeń.
Musimy też zwrócić uwagę na to, jakie możliwości montażu ma wybrana przez nas kamera (montaż ścienny lub sufitowy) i czy jest polecana pod samodzielną instalację i konfigurację.
Możemy zdecydować się też na kamery Wi-Fi, które są ekonomicznym rozwiązaniem. Przy takim wyborze możemy zaoszczędzić na instalatorach i okablowaniu. Wiadomo, że każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Dlatego przed zakupem warto dokładnie przeanalizować specyfikę pomieszczeń i obszarów, które chcemy objąć monitoringiem.
Nadzór wizyjny sprawdzi się też w kontrolowaniu nawet bardzo rozbudowanych przestrzeni. Warto pamiętać, że nowoczesne systemy można bez problemu rozbudowywać i przekształcać. Taka elastyczność pozwala na wypróbowanie systemu i zweryfikowanie co się sprawdza, a co nie. Do istniejącej sieci możemy podłączyć kolejne kamery, rejestratory, dyski o większej pojemności, czy nawet urządzenia alarmowe lub te dedykowane do kontroli dostępu.
Na rynku dostępne są rejestratory, które obsługują systemy hybrydowe zbudowane z kamer IP i kamer analogowych. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy zmodernizować nasz już istniejący system oparty na starszych kamerach analogowych.