Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

pliki.noxel.pl

Monitoring domu
Monitoring w domu

 

Gdy chcesz zadbać o bezpieczeństwo tego, co dla Ciebie najważniejsze – cena nie gra roli. Jednak czy warto przepłacać? Monitoring domu nie musi być dużym kosztem, a na pewno pozwoli Ci spać spokojniej.

 

 

Myśląc o zabezpieczeniu miejsca, w którym mieszkamy, zazwyczaj pierwszym skojarzeniem jest dom. Systemy monitoringu i alarmowe instaluje się, żeby nadzorować tereny wokół domu, garaż, czy w połączeniu z możliwościami smart home – np. wideodomofonami, mieć wygodną kontrolę dostępu do posesji. Aktualnie jednak coraz częściej decydujemy się na monitoring mieszkań.

Oczywiście nadal nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo, ale wraz z rozwojem technologii możemy wykorzystać inteligentne funkcje kamer także do wielu innych zadań.

Detekcja ruchu, wtargnięcia w wyznaczony obszar czy przekroczenia wirtualnej linii to funkcje analizy obrazu, które stają się już powoli standardem. Możemy tak skonfigurować kamerę, żeby dostarczała konkretnie takich informacji czy powiadomień, na których nam zależy. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone. Od nadzoru, w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom starszym, dzieciom, poprzez podgląd w sytuacji, gdy musimy wpuścić osoby trzecie do domu pod naszą nieobecność, aż po doglądanie zwierząt, które zostają w domu, gdy idziemy do pracy. Niektórzy też będą potrzebować np. monitoringu piwnicy, jeżeli przechowują tam jakieś wartościowe rzeczy.

Dzięki instalacji monitoringu w mieszkaniu w każdym momencie, możemy zdalnie sprawdzić co się dzieje i jeżeli coś nas niepokoi lub dostaliśmy powiadomienie na smartfon o jakimś odbiegającym od normy ruchu, możemy podjąć natychmiastowe działanie. W przypadku próby włamania, dzięki monitoringowi będziemy mieć niepodważalny materiał dowodowy i natychmiast zostaniemy zdalnie powiadomieni w sytuacji, gdy np. włamywacz spróbuje uszkodzić system lub zakłócić jego działanie.

W nowoczesnych mieszkaniach monitoring i system alarmowy są zintegrowane ze sprzętami w domu (smart home). Za pomocą jednej aplikacji mamy dostęp do podglądu przestrzeni domowej, sterowania ogrzewaniem, oświetleniem i alarmem. Możemy ustawić system tak, żeby uzbrajał się, gdy wychodzimy do pracy i rozbrajał, gdy przebywamy w domu.

W dzisiejszych czasach nie trzeba już nikogo przekonywać, że monitoring to najlepsze rozwiązanie, żeby podnieść bezpieczeństwo. Producenci sprzętu oferują coraz bardziej funkcjonalne i łatwe w obsłudze aplikacje na telefon, tablet czy komputer. Dzięki nim mamy zdalny podgląd z każdego miejsca, potrzebne dane statystyczne oraz szybką możliwość konfiguracji.

 

 

Jak zaplanować monitoring mieszkania?

 

Dzięki dostępowi w Internecie do wielu, nawet specjalistycznych informacji, podstawowy zestaw do monitoringu możemy zakupić samodzielnie w sklepie internetowym.

Przed podjęciem decyzji zakupowych musimy wiedzieć, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania w stosunku do tego systemu nadzoru.

Na podglądzie jakich obszarów najbardziej nam zależy? Gdzie znajdują się punkty strategicznie istotne dla bezpieczeństwa w naszym domu? Czy dodatkowo zamierzamy instalować elementy systemu alarmowego (czujniki dymu, gazu, ruchu)? Czy potrzebny nam jest szczegółowy obraz (o jakiej rozdzielczości kamerę dobrać)? Jak długo zamierzamy przechowywać dane z rejestracji?

Jak już znamy odpowiedzi na te pytania, możemy przejść do zakupów. Przykładowy zestaw do monitoringu to 4 kamery IP, odpowiedni rejestrator, dysk i oczywiście zasilacze oraz kable.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery:

 

  • system: IP, analogowy
  • rozdzielczość: 2 MP, 4 MP, 6 MP i więcej
  • typ: tubowa, kopułkowa, turret, ptz, fisheye
  • obiektyw: 2.8 mm; 3.6mm; regulowany
  • funkcje poprawiające obraz: IR, WDR, DWDR, AGC, BLC
  • klasa szczelności obudowy (ważna w przypadku instalacji kamery na zewnątrz lub w miejscach narażonych na kurz lub wilgoć)
  • sposób zasilania i obsługa Wi-Fi.

 

Oczywiście na rynku już teraz dostępne są kamery z wbudowaną sztuczną inteligencją, o specjalistycznym zastosowaniu. Na potrzeby monitoringu mieszkania jednak, w większości przypadków nie ma konieczności inwestycji w taki sprzęt.

Przy wyborze systemu nadzoru wizyjnego do domu najlepiej postawić na funkcjonalność w optymalnej cenie. Warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego rejestratora, ponieważ w przypadku, gdy jednak będziemy potrzebowali rozbudować nasz system monitoringu domowego, to przyda nam się urządzenie, do którego będziemy mogli podpiąć większą ilość kamer lub dysków.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl